Nad jakimi aspektami przygotowania do zawodów pracujemy w treningu mentalnym? Jakie czynniki decydują o sukcesie sportowym?

Dostaję czasem pytanie, od czego zacząć trening mentalny czym on jest, co na nim się dzieje, jak wygląda? Ja proponuję zacząć od przyjrzenia się czynnikom jakie składają się na dobre przygotowanie mentalne?

Możemy wyróżnić: 

czynniki mentalne

Zaangażowanie, motywacja

Koncentracja

Adekwatna i stabilna pewność siebie

Zarządzanie emocjami, stresem

Relacje, komunikacja

  1. Jak oceniasz siebie w każdym z tych aspektów? Możesz w skali 1-10 przyznać sobie punkty.
  2. Co możesz zrobić już dziś w dwóch z najważniejszych obszarów? nad czym zaczniesz pracować?
  3. Przypomnij sobie jakie konkretne sytuacje mówiły Ci o tym, że Twoja koncentracja w meczu była na 5 lub na 10. Niech to ćwiczenie będzie też budowaniem Twojej wiedzy o sobie. O tym co Ci w meczu pomaga a co przeszkadza, jak tworzyć sobie optymalne warunki startowe.

Jest to dobre ćwiczenie aby biało na czarnym zobaczyć swoje zasoby i swoje obszary do rozwoju, tak aby wyznaczyć cele treningu mentalnego. Te cele zarówno wynikowe jak i zadaniowe.

Jak widzicie trening mentalny to umiejętność stawiania sobie odpowiednich pytań, w końcu psychologia sportu to trochę taki coaching. I tak na prawdę, coaching o którym zrobiło się swojego czasu głośno w korporacjach, wywodzi się ze sportu, źródłem słowa coach = woźnica, czyli ktoś kto siedzi z tyłu i pomaga kierować pokazuje ścieżki, pcha do przodu! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym jak pracuję z zawodnikami zajrzyjcie na stronę http://topwyszkoleni.pl/trening-mentalny-w-sporcie/

 

 

Podziel się artykułem