POLECANE KSIĄŻKI Z PSYCHOLOGII SPORTU 

Oczywisćie w dużej mierze też ksiązki z tenisem w tle 🙂 jako “królową gier mentalnych”

Ogólnie o psychologii sportu 

 

 • Bączek Jakub B., Janik Daniel., Trening mentalny w piłce ręcznej. Część , Stageman Polska, 2017. 

 • Behnke Maciej, Chlebosz Karolina, Kaczmarek Magdalena., Trening mentalny. Psychologia sportu w praktyce. Wydawnictwo Inne Spacery.
 • Costas I. Karageorghis i Peter C. Terry., 2014, Psychologia dla sportowców. Wydawnictwo Inne Spacery Zielonka.
 • Hemmings B., Holder T., 2014, Psychologia sportu. Studia przypadków. Wydawnictwo PWN SA, Warszawa.
 • Łuszczyńska A., 2014, Psychologia sportu i aktywności fizycznej. Zagadnienia kliniczne. Wydawnictwo PWN SA, Warszawa.

Autobiografie, inspiracje

 

 • Andrea Agassi, Open, Autobiografia tenisisty, Bukowy Las, 2011
 • Brad Gilbert, Sztuka wygrywania w tenisie, Bukodwy Las, 2014
 • Brad Gilbert, Zawsze do usług, ParaFraza, 2004
 • Dudek Jerzy, Habrat Paweł, Pod presją, Sport&Profit
 • Gordon Jon, Obóz treningowy, MT Biznes, 2012.
 • Gallwey Timothy, Tenis: Wewnętrzna Gra, ParaFraza, 2007.
 • Psychologia sportu, strategie i techniki, T. Morris, COS, Warszawa 1998.
 • Sharapova Maria., Niezwyciężona, 2018.
 • Włoszczowska Maja., Szkoła Życia

Praca z dziećmi w sporcie

 

 • Blecharz Jan, Siekańska Małgorzata, Mój sport, moja radość, GWP, 2009.
 • Krawczyński Marcin (red.), Psychologia sportu dzieci i młodzieży, Pomorska Federacja Sportu, 2010.
 • Krawczyński Marcin, Nowicki Dariusz (red.), Psychologia sportu w treningu dzieci i młodzieży, COS, 2004.
 • Wlazło Edward (red.), Sport młodzieżowy w badaniach psychologicznych, Wydawnictwo AWF we Wrocławiu, 2005.

MOJE INSPIRACJE Z DOMOWEJ BIBLIOTECZKI

 

Genialna książka, która pokazuje jak wewnętrzna batalia toczy się w głowie zawodnika na meczu czy gdy bardzo stara się poprawić coś na treningu. Autor pokazuje dialog z perspektywy Ja, które ocenia i Ja, któer wierzy w swój potencjał. Po tej lekturze zrozumiesz dlaczego jesteśmy największym krytykiem samych siebie i jak uwierzyć, że ciało wie co zrobić! TY tylko sumiennie trenuj i zaufaj. Nie tylko dla tenisistów. 

Dziesięć zasad, które właściwie żywcem można skopiować do regulaminu każdego klubu sportowego 🙂 sport to radość okazja od nauki, wyciągania wniosków i budowania charakteru. Jeśli t ewartości są Ci bliskie a skoro jesteś na tej stronie to pewnie tak – przeczytaj. Książka jest trudno dostępna ale napisz do mnie pomogę. 

Myślę, że długo czekaliśmy na polskie publikacje, które zebrałyby temat treningu mentalnego z praktycznymi ćwiczenia dla zaowdnika. Książka zawiera część zadań ze zgodą do kserowania drukowania i korzystania! Bierzcie i pracujcie – możecie sami zacząć swój trening mentalny.  

To jest “must have” dla tych, którzy chcą wejśc nieco głębiej w psychologię sportu. Troszkę bardziej naukowa, ale na czymś naszą praktykę trzeba budować. Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria. Znajdziecie tutaj ciekawe przykłądy badań, teorii, studia przypadków. Inspiracje do ćwiczeń i pracy z zawodnikiem. Znajdziecie także wiedzę kliniczną jak zapowiada tytuł. Choć nie jest to książka medyczna.  Książka zdecydowanie popularnonaukowa ale język w miarę przystępny. 

Tą książkę polecam trenerom i zawodnikom tenisa. Ewentualnie innych pokrewnych dyscyplin indywidualnych, gdzie punkty liczone są na bieżąco. Analityczne podejście do różnych systcuacji meczowych, celne spostrzeżenia, można wiele wyciągnąć dla siebie. Lubię korzystać z tej książki podczas zajęć z zawodnikiem, na koniec sesji otwieramy w dowolnym meijscu i czytamy dany akapit, rozmawiamy jak dany zaowdnik zachowuje się w takiej sytuacji meczowej.  

Bardzo cenię sportowe osiągnięcia Maji Włoszczowskiej. Po tej książce polubiłam Ją jeszcze jako człowieka. Na wstępie – pięknie wydana książka, ilustracje robią wrażenie (niektóre jak z nogą po wypadku niestety to smutne ale taki jest sport). Z tej biografi wypisałam sobie masę cytatów spostrzeżeń, zobaczyłam jak sportowiec chce i umie pogodzić naukę sport rodzinę. Poznałam jeszcze bliżej samo kolarstwo. Można niemal na własnej skórze poczuć pot i wysilek wkładany w trening. Jest też nieco o tym jak niesprawiedliwi a czasem męczący mogą być dziennikarze sportowi (choć mam nadzieję, że to się zmienia w naszym kraju). 

Symaptyczna opowieść o różnych charatkterach w sporcie, o tym, że nie mamy jednego profilu msitrza, ale ludzie odnoszący sukcesy w gruncie rzeczy przestrzegają 12 podobnych zasad. Chcecie poznać mistrzowskie reguły? Przeczytajcie koniecznie. Świetna forma książki także dla dzieci. A trenerzy zobaczą jak można kształtować w zawodniku siłę charakteru, dając mu pełną kontrolę a jednocześnie budować swój autorytet i wymagać. 

Szarapowa jest chyba najmniej znaną z tych czołowych tenisistek ostatnich lat. Nie tylko kibicom ale i samym zawodniczkom w tourze. Jest jakaś magia w okół niej, może tym bardziej z chęci poznania sięgnęłam po tą biografię. Szarapowa pisze: “W tym świadku różnica między kimś bardzo dobrym a świetnym jest jak Wielki Kanion”. Trudno się nie zgodzić z tym. Dużo w tej książce znajdziemy o determinacji, która jak się okazuje kolejny raz jest kluczowa (determinacja i talent). Uważam, że książka warta przeczytania. Czytałam już biografie Amerykanki (Willmiams), Chinki (LiNa) i Rosjanki teraz, daje to ciekawe spojrzenie z trzech jakże różnych perspektyw i kultur na sport. Jednocześnie wszystko co łączy te zawodniczki to determinacja, chęć wygrywania niemal za wszelką cenę. To daje sporo do myślenia, właśnie złączenie tych kilku losów, tak odmiennych i tak podobnych pod niektórymi względami.