Dostrzec talent. O koncentracji Marii Szarapowej

Jako psycholog sportu często jestem pytana jak znaleźć talent? Choć od dostrzegania talentów jest Scouting, o którym coraz więcej słyszymy, chyba głównie w piłce nożnej ale dziś powiem o tym w kontekście tenisowym. (jak wiecie pewnie) Czytam książkę Szarapowej). Tak Maria wspomina pierwsze spotkanie z Maxem Eisenbudem, który “się na niej poznał”.

Umiał dostrzec wszelkie małe szczegóły, pozostawić na boku moją płeć, wzrost, kolor włosów, wiek i zobaczyć dokąd zmierzam, ujrzeć istotę mojej gry. Wszystko kręciło się wokół koncentracji – mówił. Liczyła się twoja zdolność utrzymania koncentracji. Dla ciebie liczyła się tylko piłka, jedno uderzenie, gra. Reszta świata nie istniała. Wyłączałaś się nawet podczas przerw. Siadałaś do odpoczynku, ale twoje stopy wciąż się poruszały, twoje oczy wpatrywały się daleko przed siebie. Jeśli masz talent i taką koncentrację już w dziecięcym wieku… Jako agent wiem, widzisz kogoś takiego … że zdarza się może raz w karierze. To coś, co naprawdę cię wyróżniało – przyznał. Wychodziłaś na kort skoncentrowana w stu procentach i pozostawałaś taka aż do zejścia z kortu. To wykraczało poza dojrzałość. Taki poziom koncentracji w tym wieku. To było nieziemskie.

Przewidzieć sukces 12 letniego dziecka …

To kolejna biografia „mistrzowska” w której przekonujemy się, że w przewidywaniu sukcesu sportowego liczy się charakter. Trzeba patrzeć długoterminowo. Dziecko może się wyróżniać:
– talentem (techniką, łatwością gry)
– talentem do pracy (zawziętość, koncentracja, sumienność, odpowiedzialność, chęć do pracy mimo niepowodzeń)

Koncentracja tunelowa 

Ona także przewija się w opisach wielu sportowców. Jako zdolność wyłączenia niepotrzebnych bodźców. Odłącz to na co nie masz wpływu, co nie zmienia gry. To dlatego ze sportowcami robię często symulacje zawodów – pytam co Cię rozprasza na zawodach? I oswajamy te bodźce, np. odgłosy trybun. Fajnie opisywał to Leszek Blanik, nasz gimnasty, na starcie olimpijskim widział tylko przyrząd do ćwiczeń, koncentrował się na rozbiegu do niego i wybiciu, nie słyszał kibiców, nie myślał czy to skoczy czy nie.

Ze sportowym pozdrowieniem

Sandra Kalinowska, psycholog sportu (Warszawa) 

psycholog sportu warszawa Zajrzyjcie też na facebook
strona oraz grupa 
https://www.facebook.com/Topwyszkoleni/
https://www.facebook.com/groups/psychologiasportu/

 

 

Podziel się artykułem